Fotonaponske solarne elektrane omogućuju direktno pretvaranje sunčeve svetlosti u električnu energiju i jedan su od najelegantnijih načina korišćenja energije sunca.
A da li znate od čega se sastoje i kako funkcionišu? Solarni sistemi se sastoje od solarnih panela (ili fotonaponskih (PV) panela), solarnog pretvarača (invertera) i konstrukcije koja je zadužena da drži sve na svom mestu. Mogu da, u zavisnosti od vrste sistema, sadrže i bateriju (akumulator) ili električno brojilo, a količina i vrsta panela za svaki sistem zavisiće od potrebne količine električne energije.
Solarni paneli su najvidljiviji od ključnih elemenata svake solarne elektrane i, često, prva asocijacija na prikupljanje i transformisanje sunčeve energije.
Bez obzira na konstrukciju i preferiranu lokaciju, važno je da odaberete najkvalitetnije panele, kako biste u godinama koje dolaze bili sigurni u svoj izvor energije. Nudimo vam solarne panele najpoznatijih svetskih proizvođača, koji su već na stanju, dostupni u količini koja vam je potrebna, bez zamornog naručivanja, čekanja ili uslovljavanja veličinom porudžbine.
Kada instalirate sistem za proizvodnju solarne energije za kuću ili posao, izbor između monokristalnih i polikristalnih solarnih panela važan je korak u procesu planiranja.
Ali kako odabrati pravo rešenje? Obradićemo sličnosti i razlike između ova dva osnovna tipa solarnih panela, u kontekstu troškova, estetike, efikasnosti i još mnogo toga kako bismo vam pomogli da načinite najbolji izbor za vašu solarnu instalaciju.
Mono-SI su tradicionalna forma solarnih panela ― napravljeni su od monokristalnog silicijuma i najčešće se koriste u konvencionalnom okruženju. Lako se prepoznaju po jednoobraznom tamnom izgledu i zaobljenim ivicama.
Efikasnost preko 20%
Produktivniji po kvadratnom metru
Dugotrajniji, bolje podnose visoke temperature
Ovi paneli se lako prepoznaju − imaju PV ćelije prepoznatljive plave boje sa ravnim ivicama. Prave se topljenjem sirovog silicijuma, što je brži i jeftiniji proces od onog koji se koristi za monokristalne panele.
Efikasnost oko 15%
Nešto manja prostorna efikasnost i vek trajanja
Znatno niža cena od monokristalnih panela
Ako su vam troškovi glavna briga i želite da investirate što manje u instalaciju, trebalo bi da se odlučite za polikristalni solarni panel. Nećete da dobijete istu efikasnost kao kod monokristalnih, ali će početni troškovi da budu znatno manji.
Nasuprot tome, monokristalni solarni paneli su idealni za manje krovne površine — krovove vikendica, manje placeve i dvorišta. Dobićete više električne energije u istom ili manjem prostoru. Primera radi, ako posedujete jedan monokristalni solarni panel i jedan polikristalni solarni panel iste izlazne snage, oni će da proizvedu istu količinu energije, ali bi monokristalni solarni panel bio znatno manji.
Čitav niz faktora se uzima u obzir pri izboru između polikristalnih i monokristalnih panela. Važno je da imate na umu da je ovo dugoročno rešenje. Poželjno je da budete informisani o prednostima i nedostacima obe tehnologije i odaberete rešenje koje vam najviše odgovara. Naši stručnjaci su tu da pomognu da procenite šta je najbolja opcija za vas.
LONGi Solar je vodeći svetski proizvođač solarnih panela
Eurener je španski proizvođač sa najdužim stažom u Evropi i EUR1 sertifikatom